کلین شیت یعنی چی

کلین شیت یعنی چی

کلین شیت برگرفته از clean sheet است و معادل پارسی آن دروازه‌بسته می‌باشد و به اصطلاحی در برخی از ورزش‌ها از جمله فوتبال گفته می‌شود که دروازه‌بان در طول یک بازی هیچ گلی نخورد و دروازه‌اش در اصطلاح باز نشود.

کلین شیت وقتی محاسبه می‌شود که چند بازی متوالی دروازه بسته باشد. این اصطلاح علاوه بر فوتبال، در بیسبال، هاکی روی یخ، فوتبال آمریکایی و راگبی هم کاربرد دارد.

هرچه آمار کلین شیت بالاتر باشد، برای دروازه بان و خط دفاعی تیم بهتر است و طبیعتاً دروازه‌بانی که بیشترین دقایق کلین شیت را داشته باشد دروازه‌بان موفق‌تری بوده است.

رکورددار بیشترین دقایق بسته نگه داشتن دروازه کیست؟

  • جرالدو پریرا ده ماتوس فیلیو ملقب به مازاروپی (Mazarópi) دروازه بان سابق واسکو داگاما در مسابقات ایالت ریودوژانیرو در سال های 78-1977 در 1816 دقیقه طی بیش از 20 بازی دروازه اش را بسته نگه داشت، تا رکوردی تاریخی به نام خود ثبت کند و همچنان در این زمینه رکورددار باشد.
  • در سطح ملی، دینو زوف بین سال های 1972 تا 1974 در 1142 دقیقه دروازه تیم ملی ایتالیا را بسته نگه داشت، تا در این زمینه رکورددار باشد.
  • در جام جهانی، والتر زنگا در 5 بازی متوالی در جام جهانی 1990، دروازه تیم ملی ایتالیا را مجموعاً 518 دقیقه بسته نگه داشت و رکورددار است.
  • در لیگ قهرمانان اروپا، ینس لمن در 9 دیدار متوالی از 18 اکتبر 2005 تا 13 سپتامبر 2006، دروازه آرسنال را مجموعاً 853 دقیقه بسته نگه داشت و رکورد جدیدی در این رقابت ها ثبت کرد.
  • در لیگ برتر انگلیس، ادوین فن در سار در 11 دیدار متوالی از 15 نوامبر تا 27 ژانویه در فصل 2008/09، دروازه منچستریونایتد را مجموعاً 1311 دقیقه بسته نگه داشت و رکورددار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *