امید گل، پارامتری است  ارزش واقعی موقعیت‌های گل یک تیم را در یک مسابقه مشخص کند. این که یک تیم تا چه اندازه موقعیت های گل با کیفیتی ایجاد کرده و تا چه اندازه نیز موقعیت های گل با کیفیت روی دروازه اش ایجاد شده است را با این پارامتر می توانیم بسنجیم.

«Expected Goals» موقعیت های ایجاد شده در یک مسابقه فوتبال را (موقعیت هایی که به زدن ضربه به سمت دروازه منجر می شود) بین 0 تا 1 ارزش می دهد. 0 کمترین میزان ارزش و 1 بیش ترین میزان را دارا است. یعنی هر چه این عدد به 1 نزدیک تر باشد، موقعیت گل شما با کیفیت تر بوده و شانس تبدیل به گل شدن بیشتری داشته است. مجددا تاکید می کنیم که این پارامتر مربوط به موقعیت هایی می شود که در نهایت زدن ضربه به سمت دروازه حریف را به همراه داشته است.

هر پنالتی چیزی حدود 0.7 ارزش دارد. این معیار و شاخصه بر اساس لیگ برتر آلمان تعیین شده است. یعنی هر پنالتی 70 درصد تبدیل به گل می شود و فقط 30 درصد احتمال دارد گل نشود.

اما در جریان بازی چگونه کیفیت موقعیت گل را می سنجند؟

پارامتر xG و محاسبه آن تحت تاثیر فاکتورهای متفاوتی است از جمله: ۱- فاصله نقطه‌ای که شوت زده می‌شود تا دروازه چقدر است / ۲- جایگیری دروازه‌بان چگونه است / ۳- چند بازیکن حریف بین بازیکن زننده ضربه و دروازه قرار دارند / ۴- بازیکن با پای تخصصی ضربه می‌زند یا با پای غیرتخصصی / ۵- زاویه بازیکن از نقطه‌ای که ضربه می‌زند نسبت به دروازه چگونه است. 

با بررسی تمام این شاخصه ها، عدد ایکس جی یا همان امید گل به دست می آید. به طور مثال موقیعتی که از روی کرنر به دست می آید با موقعیتی که در جریان بازی خلق می شود، تفاوت دارد.

دراینجا امید گل تیم های لیگ مختلف اروپایی مشاهده می کنیم

Champions League
Premier League
Bundseliga
LaLiga
Serie A